Domů / Blog / Obchodní ceny energií vs. distribuční náklady. Jak bude vypadat rok 2024?

Obchodní ceny energií vs. distribuční náklady. Jak bude vypadat rok 2024?

Zajímá vás, jaký je skutečný rozdíl mezi obchodní cenou energií a distribučními náklady? Nebo chcete jen porozumět tomu, proč distribuční poplatky existují a k čemu slouží? Přečtěte si náš nový článek a zjistěte, jak pro vás bude v rámci navýšení cen vypadat rok 2024. 

Jaký je rozdíl mezi obchodní cenou a distribučními náklady?

Tak jdeme na to! Cena dodávky energie zahrnuje obvykle dvě hlavní složky: obchodní cenu a stálý měsíční plat. Obchodní cena je pevně stanovená částka, za kterou vám jakožto dodavatel prodáme určitý objem energie, často vyjádřený v megawatthodinách (MWH). Tato cena je dohodnuta mezi vámi a naší společností v rámci kontraktu nebo obchodní strategie a může se lišit v závislosti na smlouvě

Příklad: V Uhlárně se nasmlouvá kontrakt pro 40 GWH na 3 měsíce dopředu za 3000,- Kč za MWH. To je pak prodáno zákazníkovi s obchodní cenou 3300,- Kč . 

Druhou složkou je stálý plat, což je měsíční poplatek za evidenci spotřebního místa. Tento poplatek vzniká v souladu s legislativou a prací spojenou s konkrétním místem. Jedná se o pevný poplatek, který jako zákazník zaplatíte každý měsíc.

Kromě obchodní ceny a stálého platu existuje i další složka - regulovaná cena, známá také jako "distribuční poplatky". Ty jsou určovány Energetickým regulačním úřadem (ERU) a jedná se o nezbytný balíček poplatků, který umožňuje efektivní fungování energetické sítě a zajištění potřebných služeb pro udržení spolehlivosti a kvality dodávky energie. Co z toho vyplývá? Distribuční poplatky bohužel nejsou pod naší správou a nemůžeme je tedy ve finální ceně nijak ovlivnit. 

Jaké poplatky to jsou?

  • Poplatek za distribuci komodity
  • Stálý plat distributora
  • Cena za systémové služby
  • OZE/POZE (Obnovitelné zdroje energie/Podpora obnovitelných zdrojů energie)
  • OTE (Operátor trhu s energiemi)
  • Poplatek za příkon (podle hodnoty jističe)

Distribuční poplatky jsou ještě dodatečně děleny na měsíční (stálý plat distribuce, OZE, jistič, OTE) a vypočítávané ze spotřeby (poplatek za distribuci komodity, POZE, systémové služby)

Příklad: Kilián bydlí v bytě, kde odebral 0,00 MWH. Veškeré poplatky, které zaplatí za svoji spotřebu, jsou nulové. Na konečné faktuře ale bude mít např. 1000,- Kč, protože musí hradit měsíční částku za příkon.

Proč distribuční poplatky existují?

Jak už jsme zmínili výše, vyrovnávání a údržba sítě něco stojí. Obecně slouží tyto poplatky k pragmatickému vedení sítě a rozvodu komodity po celé České republice.

Distributor totiž musí mimo jiné vyrovnávat přepětí i podpětí v síti z vlastních zdrojů, platit techniky, provádět periodické údržby a kontroly, zpracovávat evidenci odběru daného odběrného místa a zajišťovat celkové propojení a funkčnost. Tyto nutné zákroky následně finančně přenáší na vás jakožto koncového zákazníka.

Vzhledem k aktuální situaci spojené s rozvojem FVE a dalších alternativních zdrojů závislých na těžko předvídatelných proměnných (např. počasí nebo zvyšující se ceny za dané úkony) je distribuce nucena v roce 2024 zvýšit poměrně značně jednotlivé složky regulované ceny.

Zní to děsivě? Pouze to tak vypadá.

Byť tato čísla mohou působit na první pohled hrozivě, paradoxně se navýšení distribuce projeví v celkové ceně ve většině případů mnohem méně. Důvodem je rozložení distribučních poplatků v poměru s obchodní cenou.

Příklad č. 1: Karel má dům se spotřebou 20 MWH ročně, kde vytápí a ohřívá vodu. Jeho sazba je tedy D57d.

Obchodní cena je 4000×20 = 80 000
Cena distribuce v roce 2023 = 12 000
Celkem: 92 000,- Kč

Obchodní cena je 4000×20 = 80 000
Cena distribuce v roce 2024 = 24 000
Celkem 104 000,- Kč

Příklad č.2: Milan má byt se spotřebou 1 MWH ročně, využívá elektřinu pouze na lednici, myčku a pračku, tedy sazba je D02d.

Obchodní cena je 4000×1 = 4000
Cena distribuce je v roce 2023 = 3690
Celkem: 7690,- Kč

Obchodní cena je 4000×1 = 4000
Cena distribuce je v roce 2024 = 4800
Celkem 8800,- Kč

A jaký z toho plyne závěr? Celkové náklady na distribuci se zdvojnásobí, ale v porovnání s cenou, kterou platíte obchodníkovi, se jedná o navýšení v roční faktuře jen o cca 10 %. Jak už bylo zmíněno, distribuční poplatky jsou pro všechny dodavatele stejné. Stále tedy zůstává směrodatná obchodní cena, která se bude měnit v závislosti na konkurenčních a tržních podmínkách.

S námi nemusíte mít strach.

Navýšení poplatků není nikdy pozitivní zpráva. I tak ale nemusíte klesat na mysli, pořád jsme tady pro vás

S naším týmem odborníků a specializovanou nabídkou služeb vám se vším rádi vyjdeme vstříc. Individuálně přistoupíme k vašim požadavkům, zodpovíme otázky, vyřešíme případné problémy a dáme vám prostor k projevení názoru, který pro nás má velkou váhu. 

Spolehnout se na nás můžete také v oblasti spolupráce a poradenství. S námi v zádech můžete dál nerušeně pokračovat v každodenních radostech a aktivitách s minimálním dopadem na váš rozpočet.

Zaujaly vás naše služby nebo se chcete na cokoliv zeptat? Ozvěte se nám.

Chcete se na něco zeptat? Napište nebo zavolejte.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

+420 227 072 290

O vaše potřeby se postarají naši zkušení pracovníci, Kateřina a Rudolf, kteří jsou vždy připraveni zodpovědět vaše dotazy a vyřešit vaše problémy. Jsou tu pro vás a těší se na každou vaši zprávu či telefonát.

Kateřina Kelišová

Rudolf Kováč

Adresa:

FREE for YOU s.r.o.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha 7 - Holešovice

Provozní doba:Pracovní dny 8:00 –16:30

Sdílejte a sledujte nás na sociálních sítích.

Facebook

Instagram

LinkedIn

Youtube

Copyright by Free for You © 2023

Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení