Domů / Blog / 5 tipů, jak na údržbu solárních panelů v zimě

5 tipů, jak na údržbu solárních panelů v zimě

Solární panely jsou konstruovány tak, aby co nejefektivněji zachycovaly sluneční energii a přeměňovaly ji na elektřinu. Možná si taky myslíte, že v zimě je jejich výkonnost nižší kvůli kratším dnům, ale není to tak úplně pravda. Aby i v zimních měsících solární panely pracovaly co nejefektivněji, potřebují vaši péči. Jak na to?

1. Jak na přípravu solárního systému před zimou

Zima je pro fotovoltaiku náročné období, v zimních měsících se proto raději nepouštějte ani do její instalace, ani do velkých oprav. Pro instalaci doporučujeme zvolit jiné roční období. Před příchodem prvních mrazů a sněhové pokrývky svůj fotovoltaický systém každý rok zkontrolujte, abyste předešli případným problémům či nedostatečné efektivitě panelů. 

  • Zkontrolujte celý solární systém: Začněte u panelů. Ověřte, zda nejsou poškozené, popraskané nebo znečištěné. Poté přejděte ke kabelům a spojům a ujistěte se, že jsou pevně připojené. Nakonec prověřte správnou funkci střídače.
  • Správný úhel: Pokud můžete, upravte sklon solárních panelů. Nastavte je strměji, na vyšší úhel sklonu, než v létě. Sníh tak snadněji sklouzne a zároveň budou lépe zachycovat sluneční paprsky, které dopadají pod nižším úhlem.
  • Odmrazovací systémy: Odmrazovací systémy nebo nano povlaky vám pomůžou nánosy sněhu a jiných nečistot na solárních panelech minimalizovat.

2. Je odstranění sněhu ze solárních panelů vždy nutné?

Vrstva sněhu brání dopadu slunečního záření na panely, a to výrazně snižuje jejich výkon. Vzhledem k vlastnostem fotovoltaických panelů si ale v našich podnebných podmínkách nemusíte dělat starosti, sníh často postupně odtaje sám. Zasáhnout byste měli pouze v případech, kdy je vrstva sněhu extrémní nebo pokud panují dlouhodobě nízké teploty, které by mohly způsobit přimrznutí sněhu k panelům. Jak se tedy v případě sněhu máte rozhodnout? 

Kdy sníh nemusíte odstraňovat

Sníh na vaší fotovoltaice může přirozeně probouzet vaše obavy nejen kvůli dopadům na výkon, ale i kvůli bezpečnosti pro okolí. Nicméně fotovoltaické panely jsou i při zatažené obloze obvykle teplejší než okolní vzduch, proto by sníh měl postupně odtávat. Panely umístěné na šikmé střeše spolu s hladkým povrchem panelů ve většině případů zajistí hladký sesuv sněhu.

Kdy byste měli proti sněhu zakročit

Pokud jsou vaše solární panely instalovány pod úhlem menším než 15°, je jejich samočisticí schopnost nedostatečná. Na povrchu se může hromadit sníh, led a další nečistoty, které výrazně snižují jejich efektivitu. Proto budete potřebovat během zimy solární panely pravidelně čistit. Čištění sněhu doporučujeme také u off-grid systémů, které nejsou napojené na elektrickou síť a jakékoliv snížení výkonu je pak pro vaši domácnost výrazně citelné.

3. Zásady pro odstranění sněhu ze solárních panelů svépomocí

Dříve, než se vydáte na střechu, zvažte možnost využít pro údržbu solárních panelů specializovanou firmu s profesionálním vybavením. Pokud se ale rozhodnete pro manuální odstranění sněhu svépomocí, dodržujte následující zásady. 

  • Bezpečnost na prvním místě
    Než začnete odstraňovat sníh ze solárních panelů, ujistěte se, že je to bezpečné. Nikdy nevstupujte na zasněženou střechu bez odpovídajícího bezpečnostního vybavení. Pokud je střecha příliš strmá nebo je vrstva sněhu příliš silná, raději počkejte, až sníh přirozeně roztaje, nebo pozvěte odbornou firmu.
  • Použijte měkký kartáč
    Pro odstranění sněhu z panelů je ideální měkký kartáč s dlouhou násadou. Díky němu se můžete dostat k panelům bezpečně ze země nebo z pevného a bezpečného místa na střeše. Jemně odstraňte sníh bez použití nadměrné síly.
  • Gumová stěrka jako alternativa
    Gumová stěrka s měkkým okrajem je další vhodný nástroj pro šetrné odstranění sněhu z panelů. Je důležité, aby okraj stěrky byl měkký, aby nedošlo k poškrábání nebo poškození povrchu panelu.
  • Vyhněte se tvrdým a ostrým nástrojům
    Nikdy nepoužívejte kovové lopaty, škrabky nebo jiné ostré nástroje, protože mohou poškodit povrch solárních panelů. Takové poškození by mohlo negativně ovlivnit jejich výkon nebo zkrátit jejich životnost.
  • Pozor na starší budovy a střechy
    Pokud máte solární panely umístěné na starší budově nebo budově v horším stavu, doporučujeme konzultovat stav střechy s realizační firmou, popřípadě nechat vypracovat statický posudek, protože zatížení sněhem může v některých případech ohrozit střešní konstrukci.

4. Ochrana komponentů fotovoltaického systému

Jednotlivé komponenty solárního systému jsou navrženy tak, aby velkým mrazům dokázaly snadno odolat. Přesto máme pro vás několik doporučení, díky kterým můžete jejich životnost výrazně prodloužit. 

  • Střídač: Střídač byste měli umístit do krytého a dobře chráněného prostoru. Ideálně do garáže či technické místnosti. V některých případech může být užitečné použít izolaci, která pomůže udržet stabilní teplotu střídače, zejména pokud je umístěn v chladnějším prostředí.

  • Baterie: Baterie uchovávejte v prostoru s konstantní teplotou mezi 15–25 °C, což je optimální rozsah pro jejich dlouhou životnost a maximální výkon. Mrazy mohou baterie výrazně poškodit, proto zajistěte, aby nebyly vystaveny extrémním teplotám. Pokud máte baterie umístěné ve venkovním prostoru nebo v neizolovaných místnostech, zvažte například použití vyhřívacích podložek. 

  • Kabeláž a elektrické komponenty: Ujistěte se, že jsou kabely dobře izolované před mrazem a chráněné před mechanickým poškozením. Kabely byste také měli mít dobře upevněné, abyste minimalizovali riziko jejich poškození v důsledku sněhu nebo silného větru.

5. Znamená zima stopku pro solární energii?

Mýtus, že se fotovoltaické panely v zimě nevyplatí, není tak úplně pravdivý. I když je slunečního svitu méně, výkon panelů se může zlepšit díky tomu, že sníh na zemi odráží světlo zpět na solární panely, a to vlastně podporuje jejich energetickou produkci.

Navíc i v zimě můžete vyrobenou energii sdílet se sousedem, rodinou nebo s firmou. Pokud se chcete o této službě dozvědět více, neváhejte nás kontaktovat.

Chcete se na něco zeptat? Napište nebo zavolejte.

Zanechte na sebe kontakt, ozveme se Vám.

Odeslat

Vámi zadané osobní údaje bude jako správce zpracovávat společnost FREE for YOU s.r.o., sídlem Jankovcova 1569/2c, 170 00 Praha 7, IČO 25336665, za účelem nabídky produktů a služeb. Podrobnosti jsou uvedeny v Informaci o zpracování osobních údajů.

+420 227 072 290

O vaše potřeby se postarají naši zkušení pracovníci, Kateřina a Rudolf, kteří jsou vždy připraveni zodpovědět vaše dotazy a vyřešit vaše problémy. Jsou tu pro vás a těší se na každou vaši zprávu či telefonát.

Kateřina Kelišová

Rudolf Kováč

Adresa:

FREE for YOU s.r.o.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha 7 - Holešovice

Provozní doba:Pracovní dny 8:00 –16:30

Sdílejte a sledujte nás na sociálních sítích.

Facebook

Instagram

LinkedIn

Youtube

Copyright by FREE for YOU s.r.o. © 2024

Top
Menu
User Minimal A Line Bold white

Přihlášení